Modernizace systému NEMES. Co napsali ve zpravodaji JE Temelín.

Kariéra

4. 9. 2019

V interních novinách ČEZ a.s. ETE (č. 23/2019) vyšel článek hovořící o významu a modernizaci systému NEMES, jehož klíčové HW a SW komponenty dodala naše firma TES s.r.o.Takto o NEMES hovoří Ondřej Trubka, vedoucí skupiny profesní podpora elektro JE Temelín.

Zpracovává tisíce různých signálů. Monitoruje všechna důležitá elektrická zařízení v elektrárně. Jeho údaje jsou důležité pro LTO program Temelína.Na „Nestandardním monitorovacím systému“ běží od letošního roku rozsáhlá modernizace. Hotova by měla být v roce 2025.

Nepřetržitě sleduje napětí a proudy u klíčových elektrických zařízení. Nestandardní monitorovací systém, zkráceně NEMES „hlídá“ například generátor, transformátor, hlavní cirkulační čerpadla nebo dieselgenerátory. Informace v přehledné formě jsou pak dostupné zejména pro správce a provozní elektrikáře. Sice se nepodílí na přímém řízení bloku, ale jeho význam vynikne především ve chvíli, kdy se něco se zařízením stane. „Díky němu můžeme velice rychle zjistit příčinu poruchy. To pak během napnutého harmonogramu odstávky může ušetřit desítky hodin. Takový příkladem byla zkouška dieselgenerátoru, před několika týdny. Díky systému jsme mohli během půl hodiny dohledat příčinu neplánovaného vypnutí důležitého zdroje,“ vysvětlil Ondřej Trubka, vedoucí skupiny profesní podpora elektro.

V letošním roce byla zahájena jeho šestiletá modernizace. Spočívá především v kompletní záměně hardware. Jedná se o měřící ústředny zpracovávající téměř třicet tisíc signálů, kde některé z nich jsou staré bezmála dvacet let. Práce se snaží odborníci naplánovat především na odstávky. „Šlo by je provádět i za provozu. Ale ztratili bychom cenné údaje, které budou důležité například pro LTO elektrárny. Zjistíme z nich historii zařízení i aktuální kondici a na základě toho pak můžeme stanovit podmínky pro jeho budoucí provoz,“ vyzdvihl Trubka význam systému. (Marek Sviták)