Benefiční koncert Děti dětem!

17.04.2019

 

Pojďte s námi podpořit již 16. ročník benefičního koncertu DĚTI DĚTEM, který se koná v divadle Pasáž v Třebíči, dne 26. 4. 2019 od 16:30 hod. VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ!
Krásná a nápaditá vystoupení pro vás připravily děti  - žáci  Základní umělecké školy Třebíč, Náměšť nad Oslavou a Moravské Budějovice ve spolupráci se Střední školou stavební Třebíč.
Nad projektem převzali záštitu hejtman kraje Vysočina pan Jiří Běhounek a Magda Vašáryová.  Výtěžek koncertu bude věnován Rané péči Třebíč pro nákup interaktivního projektoru a Ekoncentru Chaloupky, kterému přibude na Zahradě u řeky dendrofon a plátěná učebna.

 

Pro ty, kteří to nestihnou se nabízí možnost návštěvy koncertu v knihovně na zámku Náměšť nad Oslavou. Zde se koncert koná 27. 4. 2019 od 15:00 hod a jeho výtěžek je věnovaný dětem Základní umělecké školy v Náměšti k nákupu mikrofonních portů pro výuku.

 

 

Moderní diagnostika na generátorech v JE Temelín

05.03.2019

Přístupová obrazovka k diagnostice částečných výbojů

Oba generátory o výkonu 1125 MW na Jaderné elektrárně Temelín monitoruje již od roku 2000 on-line diagnostický systém NEMES. O přínosech systému NEMES pro údržbu a servis elektrozařízení na elektrárně Temelín hovoří výkonný ředitel společnosti TES s.r.o.  Ing. Oto Mareček v článku pro časopis All For Power, který v těchto dnech právě vychází. Systém NEMES je postaven na platformě monitorovacího systému MOSAD®, který vyvinula a dodala společnost TES s.r.o. NEMES slouží k nepřetržitému sledování všech důležitých elektrozařízení v oblasti vyvedení výkonu a vlastní spotřeby obou bloků JE Temelín. Jedním z klíčových testovaných parametrů, které vedou k včasné predikci vznikající závady je detekce částečných výbojů ve vinutí statoru generátoru.

Celý článek

Výpočet krize varu v jaderném reaktoru - druhá etapa projektu zahájena

04.03.2019

Dne 1.1.2019 byla zahájena druhá etapa projektu CZ.01.1.02/0.0/0.0/17_102/0011478 „Aplikace programů a korelací pro výpočet krize varu v jaderných reaktorech“. Projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK). V rámci druhé etapy tohoto projektu experti firmy TES s.r.o. ve spolupráci s odborníky z VUT Brno vyvíjejí a ověřují metodické postupy pro bezpečnostní analýzy spojené s hodnocením krize varu v jaderných reaktorech PWR se čtvercovou geometrií jaderného paliva. Pro výpočet krize varu je v rámci tohoto projektu testován výpočtový program ALTHAM C12 vyvinutý ve firmě ALVEL. Experimentální data pro ověřování výpočtového programu a metodiky pro výpočet krize varu jsou převzata z mezinárodních databází NEA DB a EPRI.

TES jedná o spolupráci ve výzkumu a vývoji s jihokorejskými firmami

07.12.2018

Společnost TES se zúčastnila setkání vrcholového vedení jihokorejské společnosti KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power) s lokálními dodavateli v jaderné energetice (TES, NUVIA a MICo) a představiteli města Třebíč. KHNP je nejvážnějším favoritem na dostavbu jaderného bloku Dukovany a lokalizuje místní dodavatelské možnosti. V současnosti se KHNP neomezuje jen na budoucí potencionální projekt dostavby jaderného bloku Dukovany, ale chce využít know-how místních inženýrských a strojírenských firem pro svoje další projekty (KHNP provozuje 24 reaktorů, dalších 9 se buduje). Společnosti TES a ostatním lokálním firmám se tak otevírá cesta ke spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje nových technologií a propojení se zahraničními projekty KHNP.

KHNP klade velký důraz na spolupráci s regiony, kde buduje nebo má zájem budovat jaderné elektrárny. Proto se také významně zapojuje do podpory sportu a kultury na Třebíčsku. Například v létě 2018 proběhl letní dobrovolnický program korejských studentů a zaměstnanců KHNP a regionálních firem (TES, NUVIA a MICo) při údržbě hokejového i fotbalového stadionu v Třebíči a zajištění programu pro seniory a děti.

V návaznosti na třebíčské setkání proběhlo minulý týden také jednání mezi zástupci TES, VUT a univerzity KINGS (KEPCO International Nuclear Graduate School) o připravované spolupráci na V&V projektech podporovaných TAČR a korejskou agenturou KETEP.